środa, 12 lutego 2014

Annie

Dzisiejsze poszukiwania nowych inspirujących materiałów zaprowadziły mnie na bloga dedykowanego kreatywnym mamom i nie tylko. Blog zatytułowany "The measured mom. Education resources for parents and teachers." prowadzony jest przez kobietę - Anna Geiger - która jest nie tylko mamą, ale również nauczycielką z wykształcenia (dzieci w wieku wczesnoszkolnym).
Co ciekawe, swoją pasję do nauki pisania i czytania próbuje jak najbardziej i jak najlepiej wykorzystać przy pracy ze swoimi dziećmi (2, 3, 5 i 6 lat). Pani Ania pisze, że samo pisanie o tym, jak pracuje ze swoimi dziećmi działa na nią jeszcze bardziej inspirująco i pobudza jednocześnie do tworzenia kolejnych pomysłów! Jej działania z kolei angażują inne mamy do kreatywnej pracy, a efektem tego jest wymiana swoich poglądów i doświadczeń.

W kwietniu ubiegłego roku Pani Ania podjęła się realizacji nowego przedsięwzięcia, którego celem było "zaszczepienie" w jej dzieciach pasji do pisania. Wieloletnia praca w roli nauczyciela pozwoliło jej na zebranie konkretnych wniosków i wykorzystanie doświadczeń w taki sposób, aby jak najskuteczniej zachęcić dzieci do przyjemnego pisania. Stworzyła nadający tzw. "My Spelling Dictionary". Publikacja jest przeznaczona dla dwóch grup wiekowych: dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci w klasach od 1 do 3. 



My Spelling Dictionary

Autorka podkreśla dwie najważniejsze funkcje tego narzędzia:
  1. Lista słówek jest bazą danych zebraną na podstawie najczęściej używanych przez dzieci słów w codziennych komunikowaniu się. 
  2. Dzieci mogą wpisywać wybrane przez siebie słowa. Nie jest konieczne wypisywanie wszystkich słów, ani nie jest konieczne wypisanie ich bez żadnych błędów, ponieważ takie podejście może je zniechęcić i spowolnić ich pracę. 
przykładowa rozkładówka publikacji My Spelling Dictionary
odbiorca: dzieci w klasie od 1 do 3

Wersja dla młodszych dzieci przewiduje tylko pojedyncze litery podparte ilustracją.


przykładowa rozkładówka publikacji My Spelling Dictionary
odbiorca: dzieci w wieku przedszkolnym

syn autorki w trakcie pracy



wtorek, 11 lutego 2014

Znaczenie kolorów a motywacja

Jednym z etapów procesu projektowego bez względu na tematykę i medium, jest dobranie odpowiednich kolorów. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że kolory wpływają na nasz stan emocjonalny oraz fizyczny. Każdy z kolorów w inny sposób oddziałuje na nasze samopoczucie oraz zachowanie. W związku z tym już dzisiaj zastanawiam się nad tym, jakiego koloru użyć w projekcie o charakterze edukacyjnym, który będzie dedykowany młodym odbiorcom?

Trzy kolory motywacji


W większości badań, w których analizowano znaczenie kolorów i ich wpływ na motywację, były brane pod uwagę trzy kolory: niebieski, zielony oraz czerwony.

zielony - relaks, odprężenie, odpoczynek na łonie natury, harmonia, ukojenie, wiara w siebie, siła do realizacji zadań, wpływa na kreatywność; największy wpływ na aktywność i motywację ma jasna zieleń, która kojarzona jest z nowatorstwem i chęcią do dokonywania zmian; osoby, które mają w sobie "zieloną motywację" dążą do maksymalnego wykorzystania swoich możliwości;

czerwony - kolor stymulacji; dynamika, władza, kontrola; kolor czerwony wymaga większej czujności, ma wpływ na lepsze zapamiętywanie i lepsze rozwiązywanie zadań opartych na unikaniu oraz takich, w których trzeba się skupić na szczegółach; "motywacja czerwona" wskazana jest osobom, które są pozbawione woli walki, a pragną osiągnąć sukces;

niebieski - kojarzy się z chęcią osiągnięcia w życiu czegoś więcej; kolor wolności i działania; znak oryginalnych i nowatorskich pomysłów; samodzielność i ułatwienie podejmowania działań; lekkość, spokój i pobudzenie do pracy; najbardziej artystyczny i twórczy kolor; osoby z "niebieską motywacją" zaskakują przenikliwością i praktycznością w rozwiązywaniu problemów i zadań;

Moje wnioski: Każdy z w/w kolorów symbolizuje wartości, które będą charakterystyczne dla mojego narzędzia edukacyjnego. Tym samym żaden z tych kolorów nie jest "zakazany" do użycia w pomocy edukacyjnej dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. 


Wizualizacja motywacji do pracy poprzez kolory

Poniżej przedstawiam wyniki badań, które pokazują zależność pomiędzy kolorami, a motywacją do zaangażowania w otwarte projekty. Wyróżniono 5 czynników, które wpływają na motywację do pracy w wolnym czasie. Okazuje się, że priorytetowe znaczenia mają myśli i uczucia. 





Źródło: http://osakabentures.com/2012/02/unleashing-crowd-power-3/